ابزار کار و ابزار آلات لوله کشي

ابزار لوله کشی ، عنصر بسیار مهمی تلقی می گردد . در مورد ابزارها باید دقت داشت که ابزار نباید غیر استاندارد باشد ( چرا که در این صورت ، مثلا رزوه لوله کج می شود و به کل کارایی لوله از دست می رود یا سبب مشکلات بعدی در بهره برداری می گردد. ) لوله کشی عملی سخت و طاقت فرساست و این کار نیاز به ابزارآلات مخصوصی دارد. در ادامه با ما همراه شوید تا به این ابزارها به صورت اجمالی  خواهیم بپردازیم.

ابزارآلات لوله کشی


این ابزارها به صورت اجمالی عبارتند از :

۱- آچار لوله گیر : همان گونه که از نام آن پیداست ، کار این آچار این است که لوله را در اتصالات گرفته و بچرخاند . این آچار در صورتی که درست پیچانده شود ، قفل می شود و لوله را محکم در خود می گیرد. برای سفت کردن لوله می توان به کمک این آچار ، لوله را در جهت عقربه های ساعت چرخاند.

۲- آچار شلاقی : این آچار عملکردی همانند آچار لوله گیر دارد.

۳- آچار زنجیری : این آچار نیز عملکردی کاملا مشابه آچارهای لوله گیر و یا شلاقی داشته و تنها تفاوت آن این است که به کمک این آچار می توان برای باز و بسته کردن لوله های با قطر بزرگ تر نیز بهره جست .

4-انبردست قفلی : از جمله وسایلی هست که برای باز و بسته کردن لوله های سفت به کار می رود. مثلا اگر لوله ای بیش از ده سال بسته باشد و رسوب گرفته باشد ، بسیار مناسب است. چرا که انبردست قفلی گیره هایی داشته که می تواند محکم لوله را در خود بگیرد و بپیچاند. با این حال قطعا به علت گیره ها ، روی لوله رد انبرقفلی یا انبردست قفلی باقی خواهد ماند.

۵- آچار تسمه ای : آچار تسمه ای نیز مانند آچارهای بالا برای باز و بسته کردن لوله استفاده می گردد. تفاوت این آچار در این است که مثلا آچار شلاقی در لوله های مسی نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد ( به علت خراب کردن لوله ها ) اما آچار تسمه ای این قابلیت را داراست.

۶- آچار فرانسه : همان گونه که مستحضر هستید ، این آچار می تواند کلیه پیچ های شش گوش و چهارگوش را در سایزهای مختلف باز و بسته نماید.

۷- گیره : گیره لوله کشی ، ابزاری است که از دور تا دور لوله ، آن را در بر گرفته و سبب جلوگیری از چرخش لوله در اثر عملیات حدیده کاری و رزوه کردن لوله می گردد. به علت این که این گیره ، دور تا دور لوله را در بر می گیرد ، لهیدگی در لوله رخ نخواهد داد. در حالی که اگر از گیره معمولی استفاده شود ، به علت این که گیره تنها از دو سمت لوله را میگیرد ، پس از انجام کار شاهد جای لهیدگی روی لوله خواهیم بود.

۸- لوله بر : ابزاری جهت برش لوله در محل دلخواه بوده که پس از این که لوله را با گیره تثبیت کردیم ، به صورت دورانی بارها از روی لوله عبور می کند و لوله را می برد. لازم به ذکر است که این ابزار نسبت به اره ، بسیار کارآمدتر بوده و برش نهایی ، بسیار تمیز تر با ظرافت بیش تری نسبت به یک برش ساده می باشد.

۹- برقوزن : هنگامی که لوله بریده می شود ، در محل بریده شده که دستگاه لوله بر عبور کرده ، لبه های تیز و زوائدی ایجاد می شود. برقوزن می تواند این زوائد را تراشیده و لوله را صاف نماید

۱0- هر گاه در قطعات مختلفی سوراخی ایجاد می شود ، باید اول سطح داخلی این سوراخ ها رزوه شده و پس از آن لوله و یا پیچ در آن جاگیر گردد. برای این عمل رزوه کردن داخل سوراخ از قلاویز استفاده می کنند.

استفاده از جدیدترین ابزار و وسایل لوله کشی آب ساختمان


لوله ي آب مصرفي پس از كنتور به شير قطعو وصل و شير يك طرفه در ورودي ساختمان متصل مي گردد.از آن پس با توجه به شبكه ي لوله كشي وتجهيزات آبرساني مورد استفاده در ساختمان ها ، بسته به اين كه تك واحدي يا مجموعه اي از چند واحد مسكوني ، تجاري و اداري باشد، ادامه ي مسير لوله كشي مي تواند بسيار متنوع باشد . آب معمولا از پايين ترين قسمت شبكه ي لوله كشي با يك انشعاب اصلي نخست به شير تخليه و سپس وارد لوله ي تقسيم كننده مي گردد. آن گاه از اين لوله انشعاب هاي مناسب براي تهيه آب گرم مصرفي و لوله هاي تغذيه آب سرد طبقات و زيرزمين جدا مي گردد. در صورت استفاده از دستگاه سختي گير در سيستم حرارت مركزي و تهويه ي مطبوع ، انشعاب ديگري نيز براي آن در نظر گرفته مي شود. بهتر است يك شير فلكه ي سرشيلنگي نيز براي برداشت آب موتور خانه نصب گردد.لوله ي آب گرم خروجي از منبع آب گرم همراه لوله وارد سرويس ها شده ، وسايل بهداشتي را تغذيه مي كنند. در ساختمان هاي بزرگ تر و چند واحدي ، معمولا يك يا چند مسير براي بالا رفتن لوله هاي آب در نظر گرفته مي شود. هر كدام از لوله هاي بالا رونده در ابتداي مسير بايستي داراي شير فلكه ي قطع و وصل دستي باشد . لوله انشعاب در طبقات نيز بايستي مجهز به شيرفلكه قطع و وصل براي كليه لوله هاي سردو گرم مصرفي باشد. سپس توزيع آب سردو گرم مصزفي در طبقات و واحدهاي جداگانه مشابه سرويس هاي ساختمان قبلي انجام مي گيرد. در صورتي كه استفاده از سقف كاذب امكان پذير باشد بهتر است لوله كشي در هر واحد در داخل سقف كاذب همان طبقه انجام گيرد.

 اتصالات مربوط به لوله کشی


لوله کشی اتصالات مختلفی دارد که هر کدام برای منظوری استفاده می شوند . بدون اتصالات به هیچ عنوان نمی توان لوله را به مسیر دلخواه هدایت کرد. در این میان این اتصالات عبارتند از:

  • مهره ماسوره ها : مهره ماسوره ها در لوله کشی بسیار متداول هستند . مهره ماسوره ها ساختاری سه تکه یا به اصطلاح سه پارچه دارند که دو تکه ی آن با توجه به رزوه ی آن ها روی دو لوله (که می خواهیم آن ها را به هم وصل کنیم ) سوار می شوند و قسمت وسطی به صورت یک پل ، این دو قسمت را به هم وصل می نماید. مهره ماسوره ها قطرهای مختلفی دارند.
  • لوله مغزی : یکی دیگر از عناصر لوله کشی لوله مغزی ها هستند . لوله مغزی ها ، لوله هایی هستند که کم تر از ۳۰ سانتی متر طول داشته و دو سر آن رزوه شده اند . برای همین تعویض آن ها به مراتب آسان تر خواهد بود.
  • سه راه ها : به جرئت می توان گفت سه راه ها متداول ترین عنصر در لوله کشی ساختمان هستند . سه راهی های لوله کشی باعث می شوند که در مسیر حرکت لوله بتوان به یک بخش آبرسانی کرد. البته سه راه ها هم انواع مختلفی دارند . برخی سه راه ها برای گوشه دیوار طراحی شده اند ، و در برخی هم هر کدام از راه های سه راهی اندازه های متفاوت دارند . یکی از اصول بسیار مهم در لوله کشی ساختمان ، این است که شخصی که لوله کشی را انجام می دهد آن قدر تصور ذهنی قوی داشته باشد که با یک نگاه بتواند تشخیص دهد که چه قطعاتی مورد نیاز است و حداقل تخمین آن حدودا درست دربیاید.
  • درپوش ها : برای بستن لوله هایی که در انتهای خود رزوه مادگی دارند و یا لوله های بوشن دار ، مورد استفاده قرار می گیرند ، درپوش ها دو نوع چهارگوشه و شش گوشه دارند که نوع چهارگوشه برای بستن لوله های با قطر کوچک تر و نوع شش گوشه برای لوله های به نسبت بزرگ تر مورد استفاده قرار می گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *