انواع سیستم انشعابی لوله کشی آب سیستم گرمایشی

سال های زیادی روش قدیمی لوله کشی انشعابی تنها انتخاب و روش اجرایی لوله کشی در ساختمان ها بود.دو لوله موازی یکی حاوی آب سرد و دیگری حامل آب گرم در سرتا سر ساختمان جریان پیدا می کرد.این روش دارای مشکلات متعددی بود که به برخی ازآنها در ادامه اشاره می کنیم. به همین دلیل نظر کارشناسان صنعت تاسیسات و تکنسین های مجرب امروزی متوجه روشی جایگزین و جدیدی شدند که تمام مشکلات و معضلات روش قبلی را مرتفع می کند بنام« سیستم لوله کشی کلکتوری ». در این مقاله قصد داریم شما را با روش انشعابی آشنا سازیم.

انواع سیستم انشعابی


به طور کلی سه نوع سیستم از نظر هیدرولیکی موجود است :

  •  سیستم مستقیم
  • سیستم معکوس
  • سیستم مختلط

که متاسفانه بدلیل گستردگی مطلب پیشنهاد می کنم جهت یادگیری سیستم ها به کتاب های تاسیساتی مراجعه گردد.
از مزایای سیستم مستقیم حجم لوله کشی کمتر و ساده تر بودن سیستم از دیدگاه اجرائی می باشد ولی از منظر هیدرولیکی سیستم معکوس به مراتب بهتر است چرا که کلیه مصرف کننده ها در این سیستم تحت فشار یکسانی قرار دارند یا به عبارت بهتر سیستم کاملأ متعادل است که در نوع مستقیم اینگونه نیست و در مرحله راه اندازی می بایستی سیستم متعادل گردد.
به طور کلی در ساختمان هائی که از نظر وسعت و ارتفاع در دسته بندی ساختمان های کوچک قرار می گیرند سیسنم مستقیم بیشتر کاربرد دارد چرا که عدم تعادل در سیستم های کوچک کمتر مسئله ساز است .
در ساختمانهای متوسط بیشتر ترکیبی از سیتم های مستقیم و معکوس بکار برده می شود به عنوان مثال در رایزر ها از سیستم معکوس و در انشعابات که ممکن است چند مصرف کننده را تغذیه نمایند از سیستم مستقیم استفاده می گردد.
ولی در ساختمان های وسیع و یا بلند مرتبه که در طبقه بندی ساختمان های بزرگ قرار دارند بیشتر از سیستم معکوس استفاده می گردد و تنها در برخی از شاخه ها از سیستم مستقیم استفاده می گردد.
بعد از انتخاب سیستم لوله کشی با توجه به کاربری ساختمان و سیستم سرمایش و گرمایش بایستی تصمیم گیری در خصوص مشترک بودن لوله های این دو سیستم و یا مجزا بودن آنها انجام گردد.

در سیستم لوله كشی اب سيستم گرمايشي مختلط قسمتی از لوله كشی برگشت اب سيستم گرمايش به صورت مستقیم و قسمتی دیگر به طور معكوس انجام می گردد. در شكل یك سیستم لوله كشی گرمايش مختلط به طریقی كه در آن برگشت در رایزرها به صورت مستقیم و در هدر به روش معكوس انجام گردیده، نشان داده شده است.

در این سیستم مجموع اندازه طول لوله رفت و برگشت و در نتیجه مقدار افت فشار در مسیر لوله كشی برای دستگاه ها مساوی نیست. اختلاف مقدار جریان آب به مقدار افت فشار محاسبه شده در رایزرهای رفت و برگشت بستگی دارد .

كه شامل افت فشار های زیر است:
1: افت فشار در مدار لوله كشی رفت و برگشت هر دستگاه رادياتور تا محل برگشت معكوس
2: افت فشار در خود دستگاه رادياتور
3: افت فشار در وصاله ها و شیرهای هر مسیر

لازم به ذكر است كه لوله كشی قسمت برگشت معكوس سیستم می تواند در كف زیرزمین و یا در داخل سقف كاذب آن نیز پیاده شود.

سیستم لوله کشی از این منظر به دو گروه تقسیم می گردد :
1- سیستم دو لوله ای
2- سیستم چهار لوله ای

سیستم دو لوله ای زمانی کار برد دارد که بخواهیم از سیستم مشترک استفاده کنیم در این حالت لوله ها در تابستان آب سرد را به مصرف کننده ها منتقل کرده و در زمستانها آب گرم را . در این حالت باید توجه داشته باشید سایزینگ لوله ها بر اساس همان سیستمی محاسبه میگردد که بیشترین دبی را دارد یعنی اگر سیستم سرمایش دبی بیشتری داشت بر اساس آن و اگر سیستم گرمایش دارای دبی بیشتری بود بر اساس سیستم گرمایش سایز زده می شود.
لازم به ذکر است در اکثر شهر های ایران دبی سرمایش بیشتر از دبی گرمایش بدست می آید بدین معنی که در اکثر شهر های ایران سیستم دو لوله ای بر اساس سیستم سرمایش سایز می خورد.
این سیستم پرکاربردترین سیستم در لوله کشی ها بوده و از منظر اقتصادی نیز ارجح تر است

سیستم چهار لوله ای زمانی کاربرد دارد که همزمان از سرمایش و گرمایش بخواهیم استفاده کنیم . در برخی پروژه های خاص مانند ساختمان های اداری و یا تجاری این حالت در زمستانها پیش می آید که اگر ساختمان از سطح لوکسی بالائی برخوردار باشد نیاز است از این سیستم استفاده گردد.

در سیستم چهار لوله ای ، دو لوله مربوط به رفت و برگشت سیستم سرمایش و 2 لوله مربوط به سیستم گرمایش می باشد که هر کدام بر اسا س سیستم خودش سایز می خورد.

سیستم انشعابی یک لوله ای در لوله کشی سیستم های آبی


در سیستم انشعابی یک لوله ای می توان هر واحد حرارتی را به صورت دستی یا خودکار کنترل کرد. استفاده از کنترل دو وضعیتی روشن – خاموش نسبت به کنترل های تدریجی ارجح است زیرا افت فشار مجاز شیر کنترل در مسیر انشعابات بسیار کم است. هزینه های این سیستم بیشتر از سیستم های سری است زیرا تعداد زیادی انشعاب و اتصالات (از جمله سه راهی های خاص) مورد نیاز خواهد بود. چون سرعت آب در داخل دستگاه های حرارتی کم است، برای هر دستگاه باید شیر هواگیری دستی پیش بینی کرد. به دلیل محدودیت های ذکر شده، معمولا طول مسیر و مقدار بار قابل انتقال با مدارهای یک لوله ای بسیار اندک است.

در شبکه های انشعابی چون فقط بخشی از جریان اصلی از درون دستگاه های حرارتی می گذرد، بنابراین مقدار تغییرات افت فشار و گذر جریان (در اثر کنترل مقدار بار) کمتر از سایر شبکه هاست. وقتی دو یا چند مدار یک لوله ای به دو خط اصلی رفت و برگشت متصل شوند، شاید نیاز باشد سیستم به طور مکانیکی متعادل گردد. پس از متعادل کردن سیستم، باید جریان مناسب و لازم به هر کدام از مدارهای یک لوله ای برسد تا اطمینان یابید که جریانی که به بارها می رسد مناسب و کافی خواهد بود.

سیستم لوله کشی کلکتوری


از نظر کارشناسان فنی صنعت تاسیسات ،لوله کشی به روش سنتی (انشعاباتی)منسوخ می باشد و روش جایگزین دیگری به نام « سیستم کلکتوری » توصیه می گردد؛چرا؟

در این روش یک لوله اصلی آب با قطر mm25 یا mm32 وارد جعبه کلکتور هر واحد شده و پس از اتصال به کلکتور آب سرد، تمامی انشعابهایی را که هر یک جداگانه توسط لوله های سایز 16 و 20 و با شیر کلکتور مربوط به خود به این کلکتور متصل شده اند را تغذیه می کند.ضمن اینکه از کلکتور آب سرد نیز یک لوله به پکیج متصل شده و آب گرم مورد نیاز کلکتور آب گرم را تامین می کند. قابل توجه است که در این روش مدار لوله کشی دچار هواگرفتگی نمی شود زیرا با نصب شیر هواگیری(هواگیر اتوماتیک) بر روی هر کلکتور عملا این مشکل رفع می گردد.

بدیهی است که در سیستم کلکتوری متراژ مصرف لوله از روش سنتی بیشتر است لیکن با در نظر گرفتن کاهش سایز و اتصالات مصرفی،هزینه ریالی ناشی از افزایش متراژ لوله ها توجیه پذیر خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *