تفاوت لوله pvc با upvc در لوله کشی

PVC یکی از پرکاربردترین انواع پلاستیک‏ ها در صنعت است. لوله‏ های پلاستیکی قابل اشتعال هستند و اکثر آن‏ها آتش را گسترش می‏دهند. اما یکی از ویژگی‏هایPVC آن است که آتش را بر روی لوله پخش نمی‏کند بلکه فقط همان نقطه‏ ای که در آتش قرار گرفته سوخته و از بین می‎رود.

لوله‏ های PVC دارای معایبی نیز می‏باشند از جمله اینکه در درجه حرارت‏های صفر و زیر صفر به شدت ترد و مستعد ترک‏ خوردگی می‏شوند. همچنین در صورتی که در معرض تابش بیش از حد آفتاب با اشعه ‏ی ماوراء بنفش قرار گیرند کیفیت خود را از دست می‏دهند. لوله‏ های PVC به هیچ عنوان برای سرویس‏های آبگرم مناسب نمی‏باشند.

یو پی وی سی (UPVC) مخفف کلمه انگلیسیUnplasticized Poly Vinyl Chloride و موادی سخت است که به علت اقتصادی و انعطاف پذیر بودن بیشتر برای لوله کشی آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.
پی وی سی سخت ( UPVC) با اضافه کردن مواد افزودنی شامل  تثبیت کننده ها و روغن‌های روان ساز به پی وی سی و حذف عناصر نرم کننده از پی وی سی تشکیل می شود. امروزه مصرف و کاربردهای سیستم‌های لوله کشی UPVC   در صنعت در حال گسترش است و عملکرد بالای لوله و اتصالات UPVC به عنوان ماده اصلی مورد استفاده در انتقال سیالات صنعتی و فرایندهای شیمیایی  اثبات شده است.

این دو نوع لوله ها تفاوت اندکی در امور لوله کشی دارند که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها به صورت جداگانه می پردازیم.

چرا PVC؟


 پی وی سی به خصوصیات منحصر به فردی که داردازقبیل تحمل ضربه، مقاومت در مقابل تغییرات دما و رطوبت، عدم زنگ زدگی و خوردگی بر اثر اسیدها، و همچنین عایق الکتریکی و ضد آتش سوزى بودن باعث انتخاب برای استفاده در صنایع می باشد. پی وی سی یکی از نادر پلیمر هایی است که حامل اتم کلر می باشد که این امر باعث نسوز بودن پی وی سی ماده در کلاس B1 و قرار گرفتن این نسوز ها شده است. پی وی سی در ۴۵۵ درجه سانتیگراد شروع به سوختن می کند اما به محض جدایی از منبع آتش خود به خود خاموش می گردد.

 ویژگی ها

به طوری که می دانیم اکثر تلفات جانی در آتش سوزی ها ناشی از خفگی و مسمومیت می باشد که در اثر تجمع گازهای سمی در زیر شیروانی ها و بر اثر تشدید حرارت، باعث بزرگ شدن حریق و ازدیاد خسارات می باشد. بخاطر پیوند کلر با کربن در پی وی سی این ماده عملاً در معرض اکسیداسیون قرار نمی گیرد و در مقابل اثر تخریب اشعه یو وی خورشید عمر طولانی دارد. پی وی سی به علت ساختار خود در مقابل اسیدها و بازها و انواع مواد شیمیائی و همچنین بخارات آن ها مقاوم می باشد. پی وی سی قابلیت رنگ پذیری بالایی دارد. پی وی سی صد در صد قابل بازیافت بوده لذا دوست طبیعت است و همچنین چون در اثر تابش نور آفتاب داغ نمی شود اثر گلخانه ای را تشدید نمی کند.

انواع لوله PVC

لوله‌های PVC در انواع مختلف تولید میشوند که می توان آنها را به 2 دسته کلی زیر تقسیم نمود:

  • لوله PVC پوش فیت یا اورینگی

Pushfit U-PVC جدیدترین سیستم فاضلابی دنیاست که امروزه در تمام کشورهای صنعتی و پیشرفته به کار گرفته می‌شود. سرعت عمل در نصب، کارایی بی نظیر و عمر طولانی این نوع محصول موجب آن شده است که در سرتاسر دنیا، سیستم های فاضلابی سنتی (چدن) بتدریج جای خود را به سیستم لوله PVC پوش فیت جدید بدهند.
سیستم پوشفیت علاوه بر آنکه باعث سرعت و سهولت در نصب می‌شود، اثر نشست های ساختمانی را خنثی می‌کند و مانع از بروز نشتی می‌گردد. استفاده از نوعی PVC فشرده و مقاوم موجب استحکام هرچه بیشتر این محصول شده و عمر طولانی آن را تضمین می‌نماید.

  • لوله PVC چسبی یا لوله پلیکا

این نوع لوله‌های پی وی سی در انواع فشار تولید می شوند و می توان از آنها برای انتقال سیالات با فشار بالا نیز استفاده نمود. تنوع اتصالات لوله‌های PVC را می توان از مزیت های این نوع لوله ها دانست که هر کاربردی را تحت پوشش خود قرار میدهند. در کنار این مزایا، سطوح صاف و صیقلی داخل لوله‌ها، ناهمواری سطحی را به صفر رسانده که در نتیجه جریان سیالات با سهولت و سرعت انجام می‌پذیرد. همین امر مانع از تجمع پس ماند (ته مانده) فاضلابی و ایجاد رسوب کلسیمی می‌گردد و در نتیجه هرگز شاهد گرفتگی لوله نخواهید بود.

تکنیک‌های شکل دادن لوله پلیکا و اتصالات لوله pvc

  • مخلوط کن‌های پودری
  • دستگاه‌های ژلیفیکاسیون
  • دستگاه‌های فرم دادن
  • کلندر ها
  • شکل دادن در فشار کم
  • قالب گیری به روش تزریقی برای تولید اتصالات پلیمری
  • اکستروژن وشکل دادن حرارتی برای تولید لوله های پلیمـــری .

خصوصیات لوله یو پی وی سی


۱- نصب و حمل و نقل آسان: وزن کم لوله های UPVC باعث کاهش مشکلات حمل و نقل دستی آنها، آسان تر شدن کار با این لوله ها در محل کار، قدرت مانور نصب در فضاهای کوچک، صرفه جویی در وقت و هزینه و کاهش خطرات محیط کار می شود.

۲– مقاوم در برابر آتش: لوله های UPVC از پلیمری ذاتاً بازدارنده و ضد آتش ساخته شده است که به سختی مشتعل و به محض دور شدن منبع گرما، سوختن آن متوقف می شود. در مقایسه با سایر پلاستیک ها پی وی سی از نظر قابلیت احتراق، اشتعال، گسترش شعله و انتشار حرارت کمتر عملکرد بهتری دارد.

 ۳- سازگاری با محیط زیست: بیش از ۵۰% محتوای پی وی سی از نمک که منبعی تجدید شدنی است. مشتق می شود؛ و این بدین معنی است که پی وی سی نسبت به سایر پلیمرها کمتر از منابع غیر قابل تجدید بهره می گیرد.

۴- عایق الکتریکی و حرارتی: لوله های پی وی سی به دلیل عدم عبور الکتریسیته ماده ای عالی برای کاربردهای الکتریکی هستند. این لوله ها عایق حرارتی مطلوبی نیز می باشد.

۵-  مقاوم در برابر خوردگی: لوله های UPVC در برابر خوردگی های سطح خارجی در زیر خاک به اندازه ی خوردگی سطح داخلی مقاوم هستند و با اسیدها، بازها، نمک ها، باکتری ها و بیشتر مواد شیمیایی موجود در خاک و با مایع گذرنده در داخل لوله واکنش نشان نمی دهند. بدین سبب در این لوله ها نیازی به پوشش های خاص ضدخوردگی نیست. برای فاضلاب بهداشتی، لوله ی UPVC در برابر تمامی مواد شیمیایی موجود در فاضلاب های خانگی و صنعتی(شهری) مقاوم است.

۶-  ضریب اصطکاک و افت فشار ناچیز: دیواره صاف داخلی لوله ی  UPVCباعث کاهش اصطکاک با سیال و ناچیز شدن مقاومت در برابر جریان (و در نتیجه انتقال بهتر سیال) می شود. بنابراین نیاز به تمیزکاری و نگهداری لوله ها و هزینه های عملیاتی کاهش می یابد. در بخش مجاری کابل های برقی و مخابراتی نیز به همین دلیل عبور دادن کابل ها در طول لوله به آسانی صورت می گیرد.

۷-  حفظ کیفیت آب: در بخش آبرسانی، لوله های UPVC ، آب را با همان پاکی و خلوص اولیه، بدون ایجاد هیچ تغییری در بو و مزه انتقال می دهند. این لوله ها دارای استانداردهای متعددی از مؤسسات بین المللی AWWA,EN,ISO,DIN و . . . جهت استفاده در انتقال اب آشامیدنی هستند.

۸-  اتصال نفوذ ناپذیر: برای کاربردهای آبرسانی و فاضلاب بهداشتی لوله های UPVC با استفاده از اتصال چسبی و همچنین اورینگی کاملاً به یکدیگر متصل می شوند به گونه ای که امکان نشت وجود ندارد. لوله های UPVC تنها لوله های پلیمری هستند که به هر سه روش چسبی، اورینگی و جوش قابل اتصال به یکدیگر می باشند.

۹- استحکام: در صورت طراحی و نصب درست، لوله های UPVC قابلیت تحمل فشار خارجی بالایی را دارند.(بر اساس استانداردهای بین المللی و ملی تا فشار ۲۵ بار) همچنین این لوله ها قابلیت تاب یا خم برداشتن بدون شکستن را داشته و این امر آنها را بیش از پیش در برابر جابجایی زمین به سبب خاک های سست و یا زلزله مقاوم می گرداند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *