روش هاي رسوب زدايي در لوله کشي

رسوب عبارت است از تجمع مواد معدني که از طريق آب لوله کشي وارد منازل و تأسيسات مي شود . هرگاه آب گرم شود يا مقداري از آن تبخير گردد ، لايه هايي از رسوب در جداره ي لوله ها ، مخازن و شير آلات تشکيل  رسوب زدایی لوله مي شود. شوره ي سفيد رنگي که در دهانه ي شيرها ، روشويي ها ، ظرفشويي ها ، زير دوشي ها  و وان هاي حمام تشکيل مي شود ، نشانگر رسوب کربنات کلسيم و منيزيم است.

فرآیند تشکیل رسوب


یون های کلسیم و منیزیم ( Ca , Mg ) همواره به مقادیر متفاوتی در آب حل شده کها ین امر موجب سختی آب میگردد . فرآیند تشکیل رسوب در آبهایی که سختی بالایی دارند سه عامل مهم نقش اساسی دارند که عبارتند از : دما ، سطح قلیایی سیال و فشار .
افزایش دما باعث کاهش حلالیت قلیایی خاکی و ترکیبات آنها ( بارزترین نمونه آن کلسیم می باشد )در آب شده که با افزایش سطح قلیایی و کاهش فشار آب رسوبگذاری اتفاق خواهد افتاد بدین سان اولین لایه از رسوب به جداره های لوله و سایر تجهیزات که در مسیر جریان آب قرار دارند تشکیل می شود که این لایه تشکیل شده به عنوان پایه ای جهت نشست رسوبات بعدی می باشد که بدین ترتیب با گذشت زمان لایه ها افزایش یافته و بشکل دوایر متحد المرکز افزایش رسوب را در پی داشته که در صورت ادامه رسوب گذاری این دوایر تنگ تر شده و در پایان باعث انسداد کلی مسیر عبور آب می‌گردد.

آثارمخرب رسوبات


1-  ايجاد خردگي و پوسيدگي از طريق الکتروليزبين لايه رسوب و فلز بدنه در تمام سيستم هاي که با آب کار  مي کنند.

2-  تجمع رسوب در لوله ها باعث کند شدن حرکت آب گرم درلوله شده درنتيجه آب گرم قبل از رسيدن به محل مصرف دوباره خنک مي شود .

 3-  ضخيم شدن جداره مخازن حرارتي، درنتيجه مصرف حرارت بيشتر براي گرم کردن آب که باعث سوختن ، فرسوده شدن و سوراخ شدن جداره مخازن حرارتي ، درنتيجه افزايش مصرف انرژي و صرف هزينه و زمان براي خدمات و تعميرات مي گردد .

 4-  مسدود شدن لوله ها وشيرها که باعث کاهش جريان آب وکوتاه شدن عمرمفيد آنها مي شود .

 5-  کاهش راندمان کارمبدل ها وموتورخانه ها .

6-  سوراخ شدن لوله ها دراثراستفاده ازموادشيميايي وجرم گيرها براي رسوب زدايي .

7-  رسوب ايجاد شده بر منافذ آبپاش ها و قطره چکانها و ايجاد اختلال در انتقال مناسب آب به گياهان در آبياري قطره اي .

8-  کاهش راندمان کار لوازم حرارتي و برودتي مانند آبگرمکن ، پکيج ، برج هاي خنک کننده و کندانسورها .

 9-  رسوب ايجاد شده برروي سطوح المنت ها مانند عايقي قوي در برابر انتقال حرارت عمل نموده و در نتيجه در اينگونه لوازم خانگي و پکيج ها و…… به واسطه ايجاد رسوب شاهد اتلاف انرژي زياد هستيم .

 10-  رسوب ايجاد شده درسيستم هاي آب خوري طيور نظير نيپل که در پايان دوره با مصرف مبالغ هنگفتي با مواد شيميايي رسوب زدايي مي شود.

سیستم رسوب زدایی از لوله‌ها با استفاده از تکنولوژی پالس الکتریکی


جلوگیری از رسوب گذاری در لوله ها با استفاده از تکنولوژی پالس الکتریکی (Impulse Technology) یکی از روش های نوین و کارآمد می باشد که بدون استفاده از مواد شیمیایی و نمک‌، از رسوب‌گیری لوله‌ها جلوگیری می‌کند. با این روش رسوب‌ها مانند پودر نرمی توسط آب شسته می‌شوند. از ویژگی‌های این تجهیزات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ‌این سیستم قابل نصب بر روی همه لوله‌ها با جنس‌های مختلف مانند: آهن، مس، استیل، پلاستیک، PVC، PE-X، لوله‌های ترکیبی و غیره می‌باشد.
  • ‌به سادگی و بدون برش لوله بر روی آن نصب می‌شود.
  • ‌این سیستم با استفاده از پالس‌های الکتریکی ویژه ای کار می‌کند و از خاصیت مغناطیسی استفاده استفاده نمی‌کند.
  • ‌نیاز به مراقبت و نگهداری ندارد.

رسوب زدایی لوله ی فاضلاب


گرفتگی لوله های ظرف شویی، گرفتگی لوله های حمام و توالت در منازل قدیمی یکی از مشکلات دامن گیر برای اعضای ساکن آپارتمان ها ساختمان های قدیمی می باشد. استفاده ی طولانی مدت از لوله ها و گذشت زمان طولانی از نصب لوله ها موجب گرفتی آن خواهد شد. این رسوبات موجب شده که جداره ی لوله از مواد زائد پوشیده شود و راه عبور فاضلاب کوچک و کوچکتر گردد. در موارد گرفتگی شدید بسته شدن کامل راه فاضلاب دور از انتظار نیست.

برای از بین بردن رسوبات و لایه های مزاحم در این لوله ها روش های مختلفی پیشنهاد می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

نکته ی مهم: برای از بین بردن رسوبات لوله از به کاربردن وسایل نوک تیز که موجب سوراخ شدن لوله می شود اجتناب کنید. زیرا در صورت آسیب رساندن به لوله به دردسر بزرگتری دچار خواهید شد.

رسوب زدایی لوله ی آشپزخانه


لوله های آشپزخانه عمدتا به دلیل جمع شدن چربی ها به وجود می آیند. رسوب زدایی از لوله های آشپزخانه کار مشکلی نیست زیرا چربی ها و مواد غذایی با استفاده از آب گرم و یا یک اسید مناسب از بین می روند.

در صورتی که گرفتگی لوله ی فاضلاب شدیدتر باشد بکارگیری اسید قوی نیز چاره ی کار نخواهد بود. معمولا رسوب زدایی از لوله های حمام کار آسانی نیست. در صورتی که استفاده از اسید نتواند کمکی کند بهترین راهکار برای از بین بردن رسوبات لوله های فاضلاب استفاده از دستگاه های مخصوص با سر فنر های متناسب با لوله می باشد.

دستگاه های مورد استفاده توسط شرکت های لوله بازکنی این قابلیت را دارند تا هر گونه گرفتگی را بدون آسیب رساندن به سیستم لوله کشی فاضلاب براحتی از بین ببرد.

رسوب برداری لوله های آب شرب


جدید ترین وارزان ترین روش حذف واز بین بردن رسوب لوله ها ، با استفاده از محلول جدید وکاملا قلیایی گرفتگی ورسوب لوله های آب سرد وگرم را برطرف کرده ودیگر نیازی به لوله کشی روکار وجدید ندارید.

 کاربردهای ماده

 الف) پیشگیری از ایجاد رسوب
ب)رسوب برداری
ج) جلوگیری از خوردگی

 در سیستم های تاسیساتی سیالات شامل : برج های خنک کننده، دیگ های بخار، مبدل های حرارتی، تاسیسات برودتی، رادیاتورها، فن کوئل ها، لوله کشی ها و …

 در گذشته رسوب زدایی عمل مشکلی بوده است. رسوب زدایی مکانیکی نیاز به توقف سیستم و باز و بسته کردن تجهیزات داشته اند. پاک کننده های اسیدی خورنده نظیر اسیدهیدروکلریک مشکلات ایمنی و سلامتی به همراه داشته و شایان ذکر است که خطراتی نظیر تأثیرات خسارت زا بر روی عمر تاسیسات ناشی از خوردگی فلزات نیز وجود دارد.

این محلول دارای یک تکنولوژی جدید با فرمولاسیون ویژه برای تمیز کردن رسوبات از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی است. راندمان تاسیسات را افزایش، هزینه را پایین، انرژی را ذخیره، زمان توقف را حذف و عمر استفاده از تجهیزات را افزایش می دهد.

 خوردگی در فلزات ایجاد نمی کند، فلز را سوراخ نمی کند و هیچ گونه تاثیر مضری بر روی موادی نظیر فولاد، آهن، مس، پلاستیک ، فیبر، تفلون و یا دیگر مواد موجود در تجهیزات یا سیستم ها بر جای نمی گذارد. شما می توانید تجهیزات را بدون توقف کردن تمیز کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *