نحوه تست لوله کشی آب و فاضلاب

پایپینگ به معنی به کار بردن اصول مهندسی مکانیک است که با طراحی، آنالیز، نصب، تست، راه‌اندازی و نگهداری از سیستم لوله‌کشی سر و کار دارد. از نظر صنعتی، تمام فعالیت‌های پایپینگ در انطباق با کدها و استانداردهای بین‌المللی و صنعتی و همچنین قوانین و مقررات محلی انجام می‌شوند. سیستم پایپینگ شبکه‌ای از لوله‌ها (pipes) و اتصالات لوله (pipe fittings) و دیگر اجزای خاصی است که وظیفه مورد نیاز برای انتقال سیالات شامل مایعات، گاز و دوغاب را از یک محل به محل دیگر انجام می‌دهد. این یک روش موثر برای انتقال مایعات بدون تلفات قابل توجه در خواص و کیفیت مایع می‌باشد.

نکته مهم پس از انجام مراحل لوله کشی ، تست و آزمایش لوله کشی می باشد.در این مقاله به توضیحاتی در مورد تست لوله کشی می پردازیم.

آزمایش لوله کشی فاضلاب


آزمایش لوله کشی فاضلاب بهداشتی ساختمان وفق بند 16-5-5-1 مبحث 16 مقررات ملی ساختمان الزامی است.

آزمایش لوله کشی در دو مرحله، قبل از نصب لوازم بهداشتی و بعد از نصب لوازم بهداشتی به مدت 15 دقیقه انجام خواهد شد.

قبل از انجام آزمایش و تأیید لوله کشی نباید هیچ یک از اجزای لوله کشی با رنگ یا اجزای ساختمان پوشیده شود. به هنگام آزمایش باید تمام اجزای لوله کشی فاضلاب آشکار و قابل بازرسی باشد.

آزمایش فاضلاب با آب صورت میگیرد  حال این تست امکان دارد قسمت به قسمت باشد یا در صورتیکه مصالح لوله کشی و اتصالها در برابر فشار ارتفاع ( فشار استاتیک ) ساختمان مقاوم باشد بصورت یکجا برای کلیه شبکه لوله کشی انجام  میگیرد .

در حالتی که شبکه لوله کشی بصورت یک جا با آب تست شود باید همه دهانه های باز شبکه لوله کشی به جزء بالاترین دهانه  باید بطور موقت بسته شود ( بدلیل پر بودن سیستم ) سپس بعد از گذشت زمان 15 دقیقه همه اتصالات و لوله ها می بایست مورد بازرسی قرار گیرد  ودر صورت مشاهده هر گونه نشتی موزد تعمیر یا تعویض قرار گیرد و دو مرتبه آزمایش با آب انجام گیرد

و اما در صورتی که تست به صورت قسمت به قسمت انجام گیرد باید با استفاده از دریچه های بازدید که روی لوله های قائم نصب شده اند ساختمان در ارتفاع به چند زون تقسیم شود و آزمایش در هر منطقه به طور جداگانه صورت گیرد در این حالت فشار آزمایشی نباید کمتر از 3 متر ستون آب باشد و هیچکدام از اتصالات نباید در معرض فشار کمتر از 3 متر ستون آب باشد و در صورت مشاهده هر گونه نشتی باید قطعه مورد نظر ترمیم یا در صورت نیاز تعویض گردد و سپس آزمایش مجددا صورت گیرد در این روش آزمایش شبکه لوله کشی فاضلاب باید جداگانه از شبکه لوله کشی هواکش انجام گیرد

فشار آزمایش 3 متر ستون آب (3/0 بار) است و در خلال آن هیچ یک از قطعات و اتصالات نباید از خود نشت نشان دهند (تست شامل لوله هواکش نمی شود).

آزمایش نهایی با هوا انجام می شود و در خلال آن لوله هواکش و لوله تخلیه مسدود و هوا با فشار 25 میلی متر ستون آب (025/0 بار) به شبکه تزریق می شود که به مدت 15 دقیقه نباید از خود کاهش فشار نشان دهد.

روش تست لوله کشی آب


پس از اتمام لوله کشی باید در دو مرحله تست کنیم:

اول زمانی که هنوز لوازم بهداشتی نصب نشده اند. در این حالت باید دهانه های باز، بسته شوند و خوب آب بند شوند. سپس لوله ها رو پر از آب میکنیم. (قبل از تست باید حداقل دو روز لوله ها پر آب باشند). با تلمبه دستی (Test Pump) و از بالاترین قسمت لوله کشی با فشار 10 بار به مدت حداقل یک ساعت تست رو انجام می دهیم.
دوم زمانی که وسایل بهداشتی نصب شده اند که باید فشار تست 7 بار باشد و حداقل یک ساعت باید تحت تست باشد.

دستگاه تست لوله اب برقی


این دستگاه بصورت پرتابل بوده وبراحتی قابل حمل می باشد. پمپ تست فشار برقی بسیار سبک و قابل حمل می باشد و جهت تست سریع و دقیق سیستم های لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های اصلی

•    دستگاه ساده و سبک و راحت جهت انجام تست فشار اتوماتیک لوله ها،
•    پوشش پلاستیکی تنومند و مستحکم که حمل دستگاه را بسیار اسان می نماید.
•    مناسب جهت تست لوله های حامل اب و نفت
•    شلنگ تجهیز شده با مش فولادی که از انبساط شلنگ در فشار بالا جلوگیری میکند و از اشتباهات در خواندن جلوگیری می کند.
•    گیج فشار (اندازه گیر فشار) مجهز شده با گلیسیرین که ارتعاشات و امواج فشار را جذب می کند که فرایند خواندن فشار را ساده تر و دقیق تر میسر می سازد.

•     دستگاه پمپ تست فشار لوله جهت تست سیستم های لوله کشی تا 40  بار در یک عملیات مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند به سیستم های لوله کشی اب متصل باشد. انجام چند تا تست نیز با گیج های فشار قفل انتخابی اضافی میسر می باشد.
•    تست فشار اتوماتیک، راحت و ساده سیستم های لوله کشی از طریق پمپ تست فشار بسیار ساده و راحت می باشد.
•    پوشش پلاستیکی مستحکم و جمع و جور که جهت حمل و نقل اسان تعبیه شده است.
•    ابی که جهت تست در لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد می تواند مستقیما از شاه خط ها باشد و یا اب تمیز موجود در یک ظرف ذخیره اب  نیز میتواند مورد استفاده قرار گیرد.
•    گیج فشار (اندازه گیر فشار) مجهز شده با گلیسیرین که ارتعاشات و امواج فشار را جذب می کند که فرایند خواندن فشار را ساده تر و دقیق تر میسر می سازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *