نحوه لوله کشي فن کويل

فن کویل یا واحد فن کویل دستگاهی جهت سرمایش و گرمایش و به طور کلی تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی می باشد. فن کویل ها معمولاً به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند.در حالت اول فن کویل فقط حرارت و برودت مورد نیاز را تامین می‌کند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و به وسیله کانال‌های توزیع هوا در سطح محل منتشر می گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظرانجام گیرد. در این حالت میزان بار سرمایی وگرمایی توسط ترموستات به کار رفته در فن کویل و با خاموش و روشن شدن فن تنظیم می گردد. در حالت دوم علاوه بر تامین حرارت و برودت مورد نیاز، وظیفه تامین هوای تازه را نیز به عهده دارد. بدین صورت که فن دستگاه، هوای تازه را از طریق دریچه تعبیه شده در پشت فن کویل گرفته و در محل پخش می کند.از محاسن این روش می توان به کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم هوارسان مرکزی و متعلقات مربوطه اشاره نمود و عدم فیلتراسیون هوای تازه از معایب این روش می باشد.

اجزای تشکیل دهنده فن کويل


یک فن کویل از اجزای زیر تشکیل شده است:

1-فن

2-کویل های گرمایش و سرمایش

3-فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو

4-شیر فلکه

5-شیرهواگیری

در فن کویل‌ها درجه حرارت توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه به روش های متداول کنترل می شود.

سایز لوله های فن کویل


لوله کشی فن کویل ها معمولا به دو شکل انجام می گردد که البته در ساختمان های اداری و تجاری معمولا سیستم دو لوله ای مرسوم می باشد :

۱-در فن کوئل ۲ لوله ای , یک لوله جهت رفت و یک لوله جهت برگشت آب تعبیه گردیده است.لوله ها ی تعبیه شده در یک زمان معین جهت سرمایش و یا فقط جهت گرمایش استفاده می شوند.و البته یک لوله جهت انتقال آب کندانس و درین نصب می گردد .

۲- در فن کویل های مجهز به ۴ لوله , ۲ لوله برای رفت آب و ۲ لوله جهت برگشت آب تعبیه گردیده است، این فن کوئل ها توانایی وارد کردن همزمان آب سرد و گرم به کویل ها را دارند و همزمان می توانند بخشی از محیط را سرد و بخشی دیگر از محیط را گرم نمایند.

به طور معمول قطر لوله های رفت و برگشت ( انشعاب ) برای فن کوئل ها به صورت زیر محاسبه می گردد:

فن کوئل های ۲۰۰   => سایز ½ اینچ
فن کوئل های ۳۰۰ و ۴۰۰ => سایز ¾ اینچ
فن کوئل های ۶۰۰ و ۸۰۰ و ۱۰۰۰ => سایز ۱ اینچ
فن کوئل های ۱۲۰۰ و کانالی های تا ۱۸۰۰ => سایز  ¼۱  اینچ.

لوله برگشت فن کوئل را نیز مانند لوله رفت توسط دبی و افت فشار سایز میزنند . افت فشار مناسب برای سیستم های تابستانی ۳ تا ۳٫۵ فوت به ازای ۱۰۰ فوت طول لوله و سیستم های زمستانی ۲٫۵ فوت ، در ضمن هم ارز طولی اتصالات را نیز باید به این اضافه کرد.

قطر لوله درین را نیز با توجه به قطر لوله رفت فن کویل می توانید در نظر بگیرید مطابق زیر:

از قطر لوله ۱/۲ تا (۱/۲)۱ اینچ ……. لوله درین ۱/۲ اینچ
از قطر لوله (۱/۲)۲ تا ۲ ………. لوله درین ۳/۴
از قطر لوله ۳ تا ۴ ……….. لوله درین ۱
قطر لوله ۵ ……………….. لوله درین (۱/۴)۱
قطر لوله ۶ ……………….. لوله درین (۱/۲)۱

نحوه لوله کشی فن کویل


لوله کشی فن کویل و یا تجهیزات پخش کننده گرما مانند فن کویل به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. لوله کشی فن کویل 1 لوله
  2. لوله کشی فن کویل 2 لوله
  3. لوله کشی فن کویل 4 لوله

در لوله کشی فن کویل از یک لوله تخلیه یا درین نیز استفاده می شود که در هر سه دسته بندی مشترک و الزامی است. لوله درین را جز لوله های مورد بحث این سیستم لحاظ نکرده و طبق متد و روش مشخص انجام می شود.

  • لوله کشی فن کویل تک لوله: در این سیستم لوله کشی فن کویل از یک لوله جهت گردش آب در تجهیزات استفاده می شود. این روش به دو شکل انجام می شود: یا تجهیزات بصورت سری در مدار لوله کشی قرار گرفته و آب در آنها گردش می کند و یا یک لوله از خط اصلی وارد دستگاه شده و خروجی آب از فن کویل توسط قطعه خاصی به مسیر اصلی بازگشت داده می شود.

در روش اول دستگاه های ابتدایی گرما و یا سرمای بسیار مناسب داشته اما با گذر آب از هر دستگاه تبادل انرژی کمتر می شود. این سیستم لوله کشی فن کویل در فضاهای کوچک و با حداکثر 2 یا 3 دستگاه انجام می شود و بسیار کم کاربرد است.

در روش دوم از یک قطعه اجکتور استفاده کرده و آب خروجی از فن کویل را به خط اصلی متصل می کند.از این روش هم نمی توان در سیستم های بزرگ استفاده کرد و اگر فاصله و تعداد دستگاه های فن کویل زیاد باشد راندمان بسیار کمی خواهد داشت. هزینه کمتر لوله کشی فن کویل، سهولت کار و صرف زمان کمتر از مهمترین مزایا این روش لوله کشی فن کویل می باشد.

  • لوله کشی فن کویل 2 لوله: در این روش لوله کشی از دو لوله رفت و برگشت استفاده می شود که در فصل زمستان حامل آبگرم یا داغ، در فصل تابستان حامل آب سرد می باشند. این روش لوله کشی فن کویل پر کاربرد ترین روش بوده و از نظر اقتصادی و راندمان بسیار مناسب می باشد اما معایب و محدودیت هایی نیز دارد و به عنوان مثال برای تغییر فصل از گرمایش به سرمایش یا بالعکس حتما باید این کار از موتورخانه مرکزی انجام شود.

لوله کشی فن کویل 2 لوله به 2 روش انجام می شود:

  1. لوله کشی فن کویل با برگشت مستقیم: در این روش آب برگشتی از هر دستگاه پخش کننده حرارت مستقیما وارد لوله برگشت شده، مسیر حرکت به سمت موتورخانه را طی می کند. در این لوله کشی دستگاه پخش کننده حرارتی که به موتورخانه نزدیکتر است نسبت به دستگاه های دیگر طول لوله رفت و برگشت کمتری (افت فشار کمتری در مسیر) دارد، در نتیجه آب در مدار دستگاه راحت تر و بیشترسیرکوله شده، در مدارهای دستگاه های دورتر کمتر جریان می یابد. این روش لوله کشی برای جایی که دستگاه های پخش کننده حرارت دارای افت فشارهای نامساوی(مثل فن کویل ها هستند و هر کدام نیز یک شیر تنظیم Balancing valve) دارند، توصیه می شود.
  1. لوله کشی فن کویل با برگشت معکوس: اگر دستگاه های پخش کننده حرارت دارای افت فشارمساوی و یا تقریبا مساوی باشند لوله کشی با برگشت معکوس برای آنها پیشنهاد می شود. در این سیستم آب برگشتی از دستگاه ها در جهت حرکت آب در لوله رفت حرکت می کند تا لوله برگشت آب آخرین دستگاه نیز به آن متصل شود، پس از آن آب به سمت موتورخانه حرکت خواهد کرد. در این سیستم لوله کشی مجموع لوله های رفت و برگشت برابر هستند، در نتیجه افت فشار در مدار لوله کشی برای تمام دستگاه ها مساوی است. اگر افت فشار آب در خود دستگاه ها نیز مساوی یا تقریبا مساوی باشد، مقدار آب در هر مدار متناسب با قطر لوله محاسبه شده جریان خواهد یافت. لازم به ذکر است سیستم لوله کشی بیشتر ساختمان ها به این روش انجام می شود.
  • لوله کشی فن کویل 4 لوله مانند لوله کشی به روش دو لوله است، با این تفاوت که لوله های سیستم سرمایش و گرمایش جدا از هم به فن کویل یا دیگر تجهیزات پخش کننده متصل می شوند. در این نوع سیستم لوله کشی فن کویل معمولا هر جفت لوله به یک کویل مخصوص خود متصل می شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *